Patron medialny
 Patron Medialny MTR Osielec Patron Medialny MTR Osielec

      I runda Mistrzostw Polski MX -Sobieńczyce 2017

Tym razem ścieżki motocrossu i to z najwyższej półki , bo chodzi o pierwszą, inauguracyjną rundę Mistrzostw Polski w motocrossie, zawiodły nas górali aż na drugi koniec Polski ,blisko 700 kilometrów od naszych rodzimych miejscowości.
Właśnie w Sobieńczycach - małej miejscowości kaszubskiej na nowoczesnym ,o standardach europejskich obiekcie Speed Star , rozegrane zostały pierwsze eliminacje do tytułów mistrzowskich w motocrossie. Na obiekcie tym w pierwszy weekend majowy w szranki ruszyło blisko 239 zawodników w dziewięciu kategoriach. Jednym słowem mówiąc bramki nie świeciły pustkami, wręcz przeciwnie zachwycały wspaniałą frekwencją. W tym sezonie można zauważyć niesamowite ożywienie w szeregach motocrossowców ,zwłaszcza w szeregach tych najmłodszych MX65 i MX juniorskich, co cieszy . Bardzo dobra frekwencja nie tylko wpłynęła na wysoki poziom jazdy ,ale również fakt ,że na zawody przyjechała czołówka polskiego motocrossu co z pewnością wpłynęło na widowiskowość zmagań i podwyższoną adrenalinę wśród zawodników jak i kibiców. Często setne sekundy decydowały o dobrych miejscach. Choć też byli zawodnicy , którzy zdeklasowali swoich rywali w sposób miażdżący.
My też jako team braliśmy udział w tych mistrzostwach. Mieliśmy pięciu reprezentantów w osobach: Dariusza Rapacza w trzech klasach - MX 125 , MX 2 Junior i MX2 ,Marka Jaskulskiego MX Masters , Wanessy Rapacz MX Kobiety , Piotra Szczepanka MX Open oraz jednego debiutanta jeżeli chodzi o MP : Kamila Maślankę MX 85 .
Pierwsza runda Mistrzostw Polski w motocrossie były równocześnie pierwszym w tym sezonie występem adeptów Akademii Orlen, która została w tym sezonie reaktywowana celem lepszego rozwoju rodzimego motosportu ,gdzie szczególny nacisk będzie się kładło w sportowe kształcenie młodzieży przez kompleksowe wsparcie merytoryczne i sprzętowe. Bezpośredni patronat nad Akademią Orlen objął PKN Orlen , który jest głównym autorem tego projektu.
Do Akademii Orlen Team w tym sezonie zakwalifikowało się pięciu najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski MX z poprzedniego sezonu w klasach młodzieżowych : MX 65, MX85, MX2 Junior plus dwie tz. ”dzikie karty” . W tym wyjątkowym gronie Akademii Orlen , ku wielkiej dumie naszego klubu , znalazło się dwóch naszych zawodników : Dariusz Rapacz MX 125 i MX 2 Junior i Piotr Szczepanek MX Open.
Występy Dariusza Rapacza w klasach MX125 , MX2 i MX2 junior , były bardzo dobre , zaowocowały bardzo dobrymi miejscami patrząc na zawody pod względem frekwencji i wysokiego poziomu jazdy. Darek w swojej głównej klasie MX125 kończy zawody na drugim miejscu tocząc między innymi zaciętą walkę między Cezarym Lewko - tu szła gra o srebro , którą Darek wygrywa. Natomiast w klasie MX2 Darek finiszuje w klasyfikacji indywidualnej na miejscu 10 gdzie walka toczyła się między 36, często starszymi od niego, zawodnikami. Z kolei w klasie MX2 junior kończy zawody na pozycji 6. Wielkich emocji przysporzyła nam jazda Marka Jaskulskiego w konkurencyjnej i również bardzo licznej klasie MX Masters /35 zawodników/ , gdzie Marek praktycznie otarł się o podium zajmując 5 miejsce w indywidualce.
Piotr Szczepanek ,który w tym sezonie zaczął jeździć w naszych barwach klubowych, stoczył walkę w najbardziej konkurencyjnej klasie ,często zwanej królewską , MX Open zajmując 12 miejsce.
Na pierwszej rundzie MP MX w klasie MX85 swój debiutancki występ zaliczył nasz młody ,dobrze rokujący zawodnik Kamil Maślanka, który w gronie 24 startujących zawodników w klasyfikacji indywidualnej zawodów zajmuje dobre , bo ósme miejsce. Trzymamy za niego kciuki na następnych rundach.
Bardzo pechowy występ na MP MX KOBIET miała Wanessa Rapacz, która w zawodach kwalifikacyjnych doznała poważnej kontuzji , która uniemożliwiła jej dalszych startów w zawodach głównych. W kwalifikacjach po poważnym upadku na pierwszym okrążeniu ,walczyła do końca z bólem i współzawodniczkami zajmując szóste miejsce . Oczywiście w jej klasie bezkonkurencyjna była Joasia Miller.
Podsumowując zawody były niesamowicie emocjonujące i ciekawe. Myślimy ,że ten sezon motocrossowy zapowiada się imponująco zwłaszcza ,że Akademia Orlen wypatruje swoich „orłów” , którym nie tylko chce pomóc ale stworzyć dobre zaplecze do dalekich i wysokich lotów a co za tym idzie dobrych połowów.

film Born To
film
trening Akademia Orlen
I runda ORLEN MP MX